Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi

Çeşitli hastalıklar, saç için uygun olmayan ürünlerin kullanılması, saçlara çok fazla işlem uygulanması sebebiyle saç dökülmesi problemi yaşanabilmektedir. Günlük olarak 100 telden daha fazla saç teli dökülmesi mevcutsa, bu durum mutlaka dikkate alınmalı ve uzman bir hekim tarafından gerekli kontroller yapılmalıdır. Ayrıca; saçlarınız gün geçtikçe zayıf ve sağlıkız bir hal alıyorsa, saçlarınızı tararken normalden daha fazla dökülmeyle karşılaşıyorsanız, iyi bir uzman tarafından muayene edilmenizin zamanı gelmiş demektir. Saç dökülmesinde tavsiyeler saç ekimi veya saç dökülmesine karşı alınacak önlemler olabilir.

Saç Dökülmesi Problemi Ergenlikte de Görülebilir! Özellikle erkeklerde genetik kaynaklı saç dökülmeleri ergenlikte başlamakla beraber, bunun tam anlamıyla gözlenebilmesi 20’li yaşlarda mümkün olmaktadır. Kadınlarda genetik kaynaklı saç dökülmeleri 30’lu yaşlarda başlayıp, 60 yaşından sonra çok daha yoğun görülmektedir. Ayrıca kişinin yaşadığı yoğun stresli dönemden yaklaşık 3-4 ay sonra, stres kaynaklı saç dökülmelerine de rastlanılmaktadır. Kadınlarda ise; çeşitli kronik hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, gebelik, mevsim değişiklikleri, hormonal düzensizlikler, stres, beslenme düzensizliği saç dökülmesine sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde değişen hormonlar sebebiyle görülebilen saç dökülmesi problemi, doğumdan 3-4 ay sonra zirveye ulaşmakta ve 4 ay sonunda kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

-Kan sulandırıcı ilaçların; eklem iltihabı, depresyon, gut, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon ilaçlarının kullanımı,

-Yetersiz beslenme,

-Doğum kontrol haplarının kullanımı,

-Hormonal bozukluklar,

-Kadınlarda doğum, geçirilen cerrahi operasyonlar, yüksek ateş, bazı enfeksiyonlar,

-Bulaşıcı mantar hastalıkları ve saçkıran,

-Troid rahatsızlıkları gibi vücudun hormonal dengesini bozan çeşitli hastalıklar,

-Radyoterapi ve kemoterapi gibi kanser tedavileri,

-Saçların yanlış ve sağlıksız kullanımı; kadınlarda sıkı atkuyrukları, topuzlar,

-Saçların yetersiz bakımı, uygunsuz saç bakım ürünlerinin kullanımı,

-Saçların kuvvetli taranması, fırçalanması saç dökülmelerine sebep olmaktadır.

Saç Dökülmesi Kişilerin Kendilerine Olan Güvenlerini Sarsıyor! Saç dökülmesi kişinin fiziksel görüntüsünü bozduğu gibi, kişinin psikolojisinin bozularak, kendine olan saygısının, özgüveninin de azalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple, saç dökülmesinin nedenine yönelik tedavi uygulanması, kişinin kendine olan güvenini arttırmaktadır. Saç dökülmesinin tedavisinden sonra gerekli alanlara saç ekimi yapılarak, kişideki fiziksel bozukluğun düzeltilmesi uygun olacaktır.

Saç Dökülmesinin Çeşitleri

-Alopesia Areata: Aniden başlar, düzensiz saç kayıplarına neden olur ve kellikle sonuçlanır.

-Alopesia Üniversalis: Tüm vücuttaki tüylerin; saçların, kaşların ve ve kirpiklerin dökülmesine sebebiyet verir.

-Saç Çekme Sebebiyle Saç Dökülmesi: Kişinin kendi saçlarını çekmesi sebebiyle psikolojik sebepli görülen saç dökülmesidir.

-Telogen Effluvium: Saçlardaki büyüme değişiklikleri ile meydana gelen ve tüm saçta zayıflama olarak görülen saç dökülmesi çeşididir.

-İlerlemiş Yaş Sebebiyle Saç Dökülmesi: İlerlemiş yaş sebebiyle saçların zayıflaması ve sağlığını kaybetmesi sebebiyle görülen bir durumdur.

-Androjenik Saç Dökülmesi: Her iki cinste de görülebilen, genetik sebepli bir durumdur. Erkeklerde alın bölgesindeki açıklık ve tepede azalma ile kendini gösterir. Kadınlarda tüm saçlı bölgede zayıflama ve azalma görülür.

-Scarring Alopecias: İltihaplı cilt problemleri ve diğer cilt problemleri saçların yenilenme kabiliyetini tahrip eden yaralara sebep olur ve saçların kalıcı olarak dökülmesi ile sonuçlanır.

Saç Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç ekimi operasyonu, Fue yöntemi ile saçsız bölgelerin enseden alınan saç kökleri ile doldurularak kelliğin tedavi edilmesi yöntemidir. Bir seansta ortalama olarak 5000 saç kökü nakli yapılır. Operasyon 6-8 saat arasında sürmektedir. İşlem lokal anestezi altında yapılmaktadır. Aynı gün hasta taburcu olur. 3. günde hastanın yıkaması yapılır ve hasta ülkesine dönebilir.

Saç Dökülmelerine Karşı: PRP ve Mezoterapi

PRP kök hücre uygulaması yöntemi değildir. PRP kandan alınan trombositlerle zengin sıvıların enjeksiyonudur. Yapılan araştırmalarda PRP ve mezoterapi uygulamasının uygulandığı bölgelerde hücre yenilenmesini artırdığına dair veriler bulunmuştur. Lazer tedavisi ile beraber uygulanması önerilir. Fiyatlara hastane yatış, kan tahlilleri, anestezi, pansuman, operasyon korsesi gibi tüm masraflar dahildir. Hasta yalnızca ilaçları için ücret öder.

PRP (Trombositten Zengin Plazma) PRP Nedir

PRP açılımı Platelet Rich Plasmadır. Trombosit ( kanın pıhtılaşmasını sağlayan Kan hücreleri), iyileşme faktörleri ve büyüme faktörlerini içerir. Bu faktörlerin konsantre halde bulunmasına PRP deniyor. PRP Etkileri nedir ? PRP hızlı yara iyileşmesi, doku rejenerasyonu ve yüzdeki renk değişiklerinin düzelmesine yardımcı olur.

Plastik cerrahi, yüz gençleştirme, skar ( yara izi ) tedavisinde, kırışıklık, sivilce izleri, yanıklar, yağ transferine kombine olarak, cilt yenileme, kronik yaralar, dövme kaldırm, saç ekimi, saç derisi yanileme, saç derisi bakımı. PRP Nasıl Yapılır ? Özel bir tüp içerisine hastadan alınan kan konulur. İçerisinde kimyasal madde ve kan olan bu tüp santrifüj edilir. Buradan alınan PRP uygun bölgelere intradermal olarak enjekte edilir.