Migren Ameliyatı

Migren – tekrarlayan baş ağrılarına neden olmakla beraber, sebebi tam olarak açıklanamayan bir hastalıktır. Hastalığın gelişim mekanizması ile ilgili birçok teori mevcuttur. Migren sırasında ortaya çıkan baş ağrıları ve bunlara eşlik eden ışığa karşı hassasiyet, bulantı, kusma gibi şikâyetler ağrı kesici alınmadığı müddetçe 3 güne kadar sürebilmektedir. Migren baş ağrıları sadece insan hayatını kötü etkileyerek hayat kalitesini düşürmez. Bu hastalık aynı zamanda ekonomik kayba da neden olmaktadır.

Migren cerrahisi

Migren baş ağrılarına yönelik birçok çalışma mevcut olmuştur. Bunlardan en önemlisi 2000 yılında Prof. Dr. Bahman Guyuron’un alın germe işlemi yaptığı hastalardan birinin migren baş ağrısı konusunda olumlu geri dönüşü olmuştur. O yıldan itibaren Dr. Guyuron migren baş ağrılarına yönelik cerrahi yöntemleri geliştirmiştir. Bu yöntem birçok migren hastasına umut olmaktadır.

Migren Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Migren ameliyatı basitçe sinir sıkışma ameliyatıdır. Ameliyat sırasında amaç migren baş ağrılarına neden olduğu düşünülen sinirlerin etraf dokulardan sıyrılarak ayrılmasıdır. Bu işlem sonunda sinirler üzerindeki baskı azalacağı için baş ağrılarında önemli ölçüde azalma oluyor. Migren baş ağrılarına yönelik cerrahi ameliyatlar her migren hastasına yapılmaz. Ameliyat yapılmadan önce hastanın tetik noktası olarak düşünülen bölgesine yönelik botoks uygulaması yapılır. Uygulama sonrasında hasta fayda görürse, bu migren ameliyatının başarı oranının yüksek olacağına işaret eder.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonunda hastalarda geçici olarak kısmı uyuşukluk ve özellikle alın bölgesinde şişlik oluşabilmektedir. Ameliyat sonrasında özellikle bayan hastalarda adet dönemi ile beraber ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrıların geçmesi ile beraber hastalar yeniden doğmuş gibi hayata devam ederler.