Meme Büyütme

Meme büyütmede ameliyatsız ve ameliyatlı yöntemler mevcuttur. Önce ameliyatsız, daha sonra ameliyatlı yöntemden bahsedelim.

Ameliyatsız yöntem doğal içerikli dolguların memeye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Dolguyla göğüs büyütme, yani Aquafilling uygulaması tıpta başarılan gerçek bir devrimdir. Bu uygulama implantlarla ilgili inanışları kökünden değiştirmiştir. Aquafilling meme dokularının daha çekici ve doğal görünmesi için invaziv ve cerrahi olmayan bir yol sağlayan hidrofilik jeldir. Bu jel memelere enjekte edilir; sonuçta ortaya büyük ve dik memeler çıkar. Meme hacminden veya şeklinden rahatsız olanlar polikliniğimizde Aquafilling uygulaması yaptırabilir.

Aquafilling Avantajları

-Memeye enjekte edilen bu dolgunun %98-i sudan oluştuğu için, meme dokularının doğallığını ve yumuşaklığını sağlarken, duyu hassasiyetini de tamamen korur.

-Uzun süreli etki sağlar. Kalıcılık süresi 5 ila 8 sene arasındadır.

-Cerrahi bir işlem olmadığı için meme travmaya maruz kalmaz. Hastalar işlemden kısa süre sonra günlük yaşantılarına dönebilir. Hemen ertesi gün yeni memelerle işe çıkabilir veya seyahat edebilir.

-Uygulama sonrası silikon ameliyatında olduğu gibi memede herhangi iz kalmaz. Dolgu maddesi sadece iğne ucu kadar açılan delikten memeye enjekte edilmekte ve işlem sonrası delik yara bandı ile kapatılmaktadır.

-Bu uygulamanın bir güzelliği de şudur ki, işlem sonucunda size sürpriz olan, arzulamadığınız bir meme şekli ortaya çıkmaz. Uygulama esnasında, zaman-zaman aynada memelerinize bakarak fikirlerinizi söyleyebiliyorsunuz.

Silikon Meme Protezi

Meme büyütme operasyonunda kalıcı, kesin ve en geçerli yöntem silikon meme protezlerin uygulanmasıdır. Göğüs büyütme operasyonu şu durumlarda uygulanır:

Estetik amaçlı meme boyutunu ve hacmini küçük bulan kadınlara.
Hamilelik veya kilo verme sonrası küçülen meme boyutunu düzeltmek için.
Doğumsal meme defektleri ve deformiteleri düzeltmek için, (memeler asimetrik veya hiç olmayabilir)
Sarkık göğüs problemleri kimi zaman meme protezi ile giderilebilirken, kimi zaman ek müdahaleler yapmakta gerekebilmektedir. Sarkık göğüslerinizin daha güzel görünmesini sağlamak için meme dikleştirme ile meme büyütme operasyonununu birlikte yaptırmalısınız. Meme protezi sonrası memeye kontur vermek için nadir de olsa yağ enjeksiyonu gerekmektedir. Bütün estetik cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi meme büyütme estetiği ameliyatı kişisel bir tercihtir ve kişinin öz güvenini arttırıp, sosyal hayatta daha mutlu ve başarılı olmasını sağlar.
Silikon meme protezlerinin, süt vermeyi zorlaştırdığı veya kansere neden olduğu şeklinde bir araştırma yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Görüşmede sizi dinliyoruz. Bütün şikayetlerinizi değerlendiriyoruz ve yapabileceklerimizi anlatıyoruz. Ameliyat sonrası süreçlerden bahsediyoruz şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Hastalarımıza kendi önerilerimizi iletiyoruz ve onların isteklerini dinliyoruz. Olabilecek en sağlıklı ve estetik meme estetiği planlanıyoruz. Operasyon sonrası erken ve geç muhtemel görüntünüz hakkında size bilgi verilir.

Seçilecek silikon meme protezin tipi ve boyutu hastaya açıklanacak protezin hangi bölgeden konacağı, göğsünüzde istediğiniz boyut artışı gibi ayrıntılar operasyondan önce sizin meme anatomisi, deri esnekliği ve vücut tipine bağlı olarak beraber değerlendirilerek belirlenir.

Meme protezi için gerekli kayıt belgeleri doldurulur.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon Yaşı: Erişkin meme hacmine eriştiği anda yapılabilir.

Meme Protezi Ameliyatına Hazırlık

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise operasyondan önce mamografi veya gerekirse ultrasonografik radyolojik tetkikler yapılır.
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacak.
Meme Protezi Tekniği

Protez, dört değişik alandan konulur:

1- Meme altı kıvrımı (Submammarian)
2- Meme baş altı kıvrımı (Sirkumareolar)
3- Koltukaltı (Aksiller)
4- Göbekten (Umblikus)

Protez, memede dört değişik alana yerleştirilir;

1- Meme gland altı
2- Dual planda
3- Kas altı
4- Fasya altı

Protezin tipi, boyutu ve yerleştirileceği alan; vücudun, memenin ve deri kalitesinin durumuna göre değişecektir.

Anestezi Türü: Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi: 1-2 saat kadar sürer.

Çeşitli meme protezi şekilleri mevcut.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası

Göğüs büyütme operasyonu sonuçları hemen görünür. Bir gece hastanede kalınır.

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kabul edilebilir minimal düzeydedir. Erken dönemde şişlik, ödem, meme başında hissizlik olabilir. Bunlar birkaç günde kendiliğinden geçecektir.

Protez kas altına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Operasyon sonrası memeye sargı uygulanır. Eriyen dikişler atıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

3 hafta sonra protez normal yerine yerleşir. Hastaya 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Silikon protezleri dış darbelere oldukça dayanıklıdır.

Operasyondan 2 ay sonra yüzü koyun yatılabilir. Silikon meme protezi, daha sonraki yapılacak mamografi ve cerrahi muayenede problem oluşturmaz.

Bağımsız tıp enstitüleri tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda güvenilir silikon meme protezlerinin, kansere yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir bağ bulunamamıştır.

Meme büyütme operasyonu sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Protezle meme büyütme operasyonu, genellikle iyi sonuç veren, kişinin öz güvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.