Liposuction

Liposuction – insan vücudunda kötü ve şekil bozukluğu yaratan cilt altı fazla yağ dokularının parçalandıktan sonra, eritilerek özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan uzaklaştırıldığı ve vücuda doğal-estetik bir şekil veren cerrahi bir işlemdir. Liposuction 3 yöntemle yapılmaktadır:

VASER (Ultrasonik olarak yağları parçalama),
LASER (Lazer ile yağları parçalama),
KLASİK (Mekanik olarak yağları parçalama).

Liposakşın yöntemi ile bölgesel incelme mümkün olabilmektedir. Uygulama alanları arasında bel, karın, sırt, kalça, kol, çene (gıdı), dış uyluk, iç uyluk, iç diz, meme (jinekomasti) ve meme dış kısımları gibi bölgeler vardır.

Liposuction’da yıllar boyunca artan tecrübe ve cerrahi aletlerdeki gelişmeler sonucu daha kolay uygulanımı, daha az kan kaybı, daha az rahatsızlık ve daha az risk ile daha fazla yağ hücreleri çıkarılabileceği kanısı oluşmuştur.

Liposuction sonrası elde ettiğimiz yağlar hasta ve doktor ortak fikiri doğrultusunda vücutta istenilen yere (meme, popo veya yanak) ameliyatla aynı seansta veya sonrasında istenilen vücut bölgesine kırışıkları azaltmak veya yeniden şekillendirme amaçlı kullanılabilir.

Liposuction işlemi sonrası ekibimiz önerisi doğrultusunda sıkı bir diyet ve egzersiz programına alınarak, ameliyat sonrası elde edilen estetik ve doğal vücut konturu korunmaya çalışılır.

Ameliyat öncesi

Ameliyat öncesi hasta ayaktayken hastanın istemediği erimeye dirençli bölgesel yağ depoları, çizimler yapılarak işaretlenir. İşlem esnasında bu bölgelere özel olarak hazırlanmış içerisinde ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı ilaçlar içeren sıvı verilerek bu yağların daha kolay parçalanarak vakum yardımı ile dışarı çekilmesi sağlanır.

İşlem bittiğinde bu ufak kesiler birer dikişle kapatılır ve ameliyat edilen bölgedeki yeni oluşan estetik ve doğal yapıyı korumak ödemi azaltmak için özel hazırlanmış korse giydirilir.

Lazer liposuction işlemi klasik yağ alma operasyonlarına göre daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranının yüksekliği ve iyileşme süresinin kısa olması gibi avantajları ile dikkat çekiyor.

Liposuction sonrası

Genel anestezi uygulanan hastalar 2 saat sonra kaloriden fakir diyetlerine başlanarak, tarafımızdan uygun görüldüğü takdirde 4 saat kadar hastanede gözlendikten sonra evlerine gönderilebilirler. Ameliyat sonrası hastalar mümkün olabilecek en erken sürede hemşire hanım eşliğinde hareket ettirilirler. Bu hızlı ve düzgün iyileşmede önemlidir.

Ağız yoluyla alınan basit ağrı kesiciler çoğu zaman mevcut ağrıyı kontrol edebilir. Nadiren enjeksiyon gerekebilir.

Lazer liposuction günlük yaşamda estetik farkındalıkların gittikçe arttığı, dış görünüşün profesyonel yaşamda gittikçe önem kazandığı günümüzde; vücut şekillendirme yöntemleri arasında hızla en üst sıralarda yerini almış bir yöntemdir. ×

Liposuction sonrası hastalar genellikle 3-7 gün sonra işe dönülebilir. Cinsel ilişki ve ağır egzersiz için 3-4 haftanın geçmesi gereklidir. Cerrahi uygulanan bölgelerde şişlikler ve morluklar oluşabilir. Morluklar 2-3 haftada kaybolur. Liposakşın zararları hakkında yapılan bilimsel çalışmalarda uzun dönemde herhangi bir istenmeyen durum izlenmemiştir.