Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı belkide plastik cerrahinin en zor (kemik yapılara şekil vermek) ve en önemli (yüzün tam ortasında olması) ameliyatları arasındadır. Burun ameliyatlarınında temelde 2 cerrahi felsefe vardır. Birincisi kamufulaj cerrahisidir. Kamufulaj cerrahi burun kemik ve kıkırdakları üzerinde daha minimal oynamalar ile şekillendirmeler yaparılır ve kas ve bağlara daha az zarar verilir. Genelde kamuflaj cerrahisi KAPALI burun ameliyatlarıdır. Kapalı burun ameliyatları daha çok, ilk defa burun ameliyatı olan ve küçük manipülasyonlar gerektiren burun ameliyatında kullanılır. Diğer burun ameliyatı yöntemi ise açık burun ameliyatıdır.

Kapalı (İzsiz) Burun Ameliyatı

Burun içinde kesiler yaparak buruna şekil verme ile beraber burunda nefes darlığına yol açan yapılar da düzeltilebilir. Bu teknikle beraber burun içinde kesi yapılarak kesiler saklandığı için ameliyat sonrası dikiş izi kalmaması ile beraber aynı zamanda dikişleri aldırma zahmetinden de hastayı kurtarmaktadır.

Benim düşünceme göre cerrahi olarak daha zor bir teknik ama uygun hastalarda sonuçları açık tekniğe göre cok daha güzel bir tekniktir.

Açık Burun Estetiği

Burun ucu alt kısımdan kesiler ile burun kemik ve kıkırdaklarına şekil verilen tekniktir. Bu teknik daha önce burun ameliyatı olmuş, estetik ve/veya fonksiyonel tatmin sağlamayan sekonder burun ameliyatlarında daha çok tercih edilir. Kemik yapıları daha şekilsiz ve kapalı burun ameliyatına uygun olmayan hastalarda yapılabilir.

Benim düşüncem kapalı rinoplastide istediğimiz sonucu alamayacağımız hastalarda açık burun estetetiği ameliyatı yapılabilir.

Burun Ameliyatı Öncesi

Sizin burnunuzla ilgili hertürlü şekil olarak ve fonksiyonel olarak ( nefes alma ile ilgili) şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Burnunuzun değişik açıdan fotoğrafı çekilip ameliyat sonrası hedeflediğimiz yeni burnunuzun görüntüsü bilgisayar üzerinde size gösterilir. Daha önce ameliyat ettiğimiz ve rızasını aldığımız hastaların burunlarının öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilir.

Nefes alma durumu endoskopik cihaz yardımı ile burun içi yapıları detaylı bir şekilde değerlendirilir ve ayrıca gerek görüldüğü takdirde hastalarımıza tomografi çektirilerek burun içinde parmaksı çıkıntılar, burun etlerindeki büyümeler ve septum eğriliği saptanarak operasyon esnasında bu mevcut problemler düzeltilir.

Burun Ameliyatına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.
Ameliyat Tekniği

Burun ameliyatlarımız genel anestezi altında uyutularak yapılmakta. Genellikle kapalı rinoplasti tekniğini (Burun ucunda kesi yapılmadığından iz kalmayacaktır) tercih ediyorum. Buruna şekil veren yapılara ( kıkırdak, kemik ve yumuşak doku) yeniden şekil verilir. Bu yapılara şekil verilirken öncelik burunun fonksiyonel yapısıdır yani hastaların rahat nefes alacakları güzel bir burun yapmaktır. Ameliyat süreci boyunca buruna nazik davranılır ve burun ucundaki düşüklük, aşırı yükseklik, dudakla burun ucu açısı, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip estetik bir görünümü sağlanır. Burunda nefes almada zorluk yaratabilecek yapıları (septum eğriliği ve burun eti büyüklüğü) ameliyat esnasında aynı anda müdahale edilip düzeltilir. Bu sayede hastalarımız aynı anda hem estetik burun hemde rahat nefes alabilecekleri bir buruna sahip olmaktadırlar. Burun mümkün olduğunca güzel şekillendirtildikten sonra ve hastanın rahat nefes alabileceği fonksiyonel bir burun meydana getirdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırıyoruz, üzerinde özel yapıda küçük delikleri sayesinde burun cildini havasız bırakmayan ve buna zarar vermeyen özel plastik yapıda atel yerleştiriyoruz. Bu özel burun atelleri 5-7 gün sonra çıkarılmaktadır.

Ameliyat Süresi

Ameliyatın süresinden çok daha önemli olan hastanın ameliyat süresi içinde güzel ve rahat nefes alabileceği bir burun yapmaktır. Bu yüzden ameliyatta güzel ve rahat nefes alabileceği bir burun meydana getirmek için ameliyatta gayret sarf etmekteyiz. Bu süre kimi zaman 1.5 saat olmakla birlikte başka bir yerden kıkırdak almak zorunda olduğumuz ameliyatlarda 3 saat olabilmektedir.

İyileşme Süresi

Burun estetiği ameliyatı süresi ile doğru orantılı olarak hastalarımızı kimi zaman aynı gün kimi zaman ertesi gün taburcu etmekteyiz. Ameliyat esnasında ameliyat sonrası ağrı oluşmaması için hastalarımız bu süreci daha rahat atlatmaları için buruna ve etraf dokulara lokal anestezik ( ağrı kesici ) iğneler Ameliyat sonrası ödemi azaltmak için özel maskeler uygulanır. Bu sayede yüzde ağrı, şişlik ve morluk nadiren olur.

Operasyon sonrası en az 10 gün yatarken başınızın yüksekte olması ve yüzünüzün tavana doğru bakması ile şişliklerin hızla ve simetrik inmesi için önemlidir.

Ameliyat sonrası burun içinden gelen ufazk kan sızıntıları için burun ucundaki tamponlar azaldığı zaman ( ertesi gün ) çıkarılır.
Operasyondan 2 gün sonra kuaförde başınızı yıkatır gibi evde saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Burun deliklerine sıkmanız için iki farklı burun spreyi verilir (yaklaşık biri 1 hafta diğeri 4 hafta kullanılır)

Operasyondan 2 gün sonra şişliğin ve ödemin en fazla olduğu dönemdir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür.

Ameliyat sonrası ortalama 5. günde burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin gerlemesi hızladırılmaya çalışılır.

Operasyondan yaklaşık 2 gün sonra, Burunuzdaki atele dokunmaksızın ve burnunuza travmalardan koruduğunuz takdirde yaptığınız işe bağlı olarak işinize dönebilirsiniz. Burun ucunda bir miktar hissizlik olması normaldir. Bu durum 2-3 ay içerisinde azalarak tamamen düzelir. Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir.

Operasyondan sonra ağır çerçeveli gözlükler 3 ay sonra hafif çerçeveli gözlükler 1 ay sonra takılabilirken lens 3 gün sonra takılabilir.gözlük takılabilir.

Daha rahat nefes alabilmeniz için septum eğriliği ve burun eti büyüklüğüne müdehale yapılmışsa operasyon sonra burun tıkanıklığı olabilir, bu size verilecek spreyleri düzgün kullandığınız takdirde yaklaşık 2 ay içinde geçecektir.

2 hafta sonra hafif tempolu sizi yormayan egzersizlere, altı hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz.

Burun son şeklini yaklaşık 6ay-1yıl civarında alır.

Kişisel tecrübemle estetik burun ameliyatı sonrası kişide meydana gelen pozitif değişiklikler hastanın sosyal hayatına yansımaktadır.