Botoks Uygulamaları

Botoks Nedir?

Botulium toksini aynı zamanda piyasa ismi botox olarak bilinen bakteri zehiridi. Yüzdeki yüzeyel kırışıkları geçirmek kullanılır. Botox uygulmasının etki süresi 6 aydır. Botox uygulaması 31G ince iğne yapıldığı için işlem sonrası herhangi bir morluk ve şişlik oluşmamaktadır. İşlemden sonra kullanılan markaya bağlı olarak en erken 36.saatte en geç 5. günde etkisi gösterir. Ilk botoks uygulamasından 1 hafta sonra tekrar değerlendirmede rötüş yapılabilir.

Botox işlemi 10 dakika sürmektedir. Botoxun etkisi konusunda en az 5 ay garanti verilir. İşlem sonrası hasta hemen işine dönebilir. Dolgu uygulaması uygun görülen hastalarda işlem yüz bölgesinde birçok yere uygulanabilir. Bu uygulamanın kalıcılığı kullanılan preparatın kalitesi ile doğru orantılıdır. Uygulama genellikle yüze uyuşturucu krem sürülerek uygulanır. Hastanın her hangi bir ağrısı olmamaktadır.

Estetik botoks uygulama alanları nelerdir?

Estetik botoks uygulamaları alın, göz etrafı, ağız kenarı, dudak, çene ve boyun bölgesine yapılır. Botoxun estetik dışı uygulamaları nelerdir? Botox tedavisi halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen bruksizm tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu uygulamada ciğnemede yardımcı olan özel kaslara enjeksiyon yapılır. Kaslarda oluşan felçe bağlı küçülme görülür. Çene etrafında kasların zayıflaması nedeniyle güzel estetik görüntü oluşur.

Aşırı terlemede botok tedavisi işe yarıyormu?

Ayrıca botoks uygulması aşırı terleme nedeniyle de kullanılmaktadır. Buna yönelik uygulama koltuk altına ve ellere yapılmaktadır.Ellere yapılan uygulama ağrılıdır.Bunun için el sinirlerine blokaj yapılmaktadır.

Migren tedavisinde botoks uygulamasının önemi nedir?

Migren başağrılarının bir çok tetikleyici sebebi vardır. Neden olan problemi saptamak ve geçici çözüm için botox uygulamaları çok değerlidir. Uygulama sonrasında ağrılarında azalma saptanan hastaya ileride migren başağrılarına yönelik cerrahi operasyon da planlanmaktadır.

Kimler Yapabilir?

Estetik ve plastik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks yapabilirler. İşlem yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yönünü çok iyi bilmesi gerekiyor.